Urbex

Nikomu neřeknou, na kterých místech fotografie pořídili. Jen tak místo zachovají nedotčené.
Potřebují kvalitní oblečení, pevné obutí a samozřejmě vybavení v podobě sady nářadí a baterky. Riskují své zdraví a často i život. Vydávají se do míst, které lidské oko dlouhá léta nespatřilo. Jsou to místa, kteránahánějí hrůzu a fascinují zároveň.
Je zřejmé, že mluvíme o fotografech. Pokud si představujete, že se jedná o fotografy, kteří cestují do  vzdálených zemí mimo kontinent, jste na omylu. Tito lidé cestují v rámci České republiky a jen velmi vzácně do zahraničí a i to obvykle v rámci střední Evropy.
 

Moderní zříceniny

Co je tedy tak fascinuje? Tito lidé podávají svědectví o moderních zříceninách. Zkoumají je, dokumentují je fotograficky i psaným slovem. Utajení místa je záměrné, aby místo nepoškodili vandalové. Tentosubkulturní fenomén se nazývá urbex.
Staré opuštěné vily, hotely, laboratoře, nemocnice, provozovny, továrny, divadla, obchodní domy –  místa, která jakoby někdo neplánovaně opustil a chystal se vrátit, ale už to nestihl a místo zavál čas a prach. Evokují příběhy, které začaly a nikdo je nestačil dovyprávět.
Je to nebezpečné, dekadentní, ale skrývá to v sobě i působivou temnou a smutnou estetiku. Navštěvovat tato místa je často velmi nebezpečné a často ilegální. Pokud se domníváte, že tomuto koníčku propadli muži, mýlíte se. Mezi nejvýznamnějšími českými představiteli urbexu najdete právě ženy.
 

Podávat svědectví

Lidé, kteří se zabývají urbexem samozřejmě tvoří své komunity. Díky nim vznikla celá řada neobvyklých působivých výstav, díky nimž staré budovy ještě naposledy zazáří ve své podobě či dokonce pozdní kráse, než definitivně zaniknou. Na internetu lze nalézt celou řaduurbexoých webových stránek a blogů, kde se můžete setkat s jejich působivými úlovky.
Na českém trhu se můžete setkat se dvěma knihami na toto téma. Urbex- opuštěná místa v Čechách a pak Urbex.cz – Krása zániku.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup