Rozhodčí jsou také jenom lidi!

Když vyrazíte na hokej, chcete vidět tým, kterému fandíte vyhrát. Pokud se mu nedaří a nevyhrává, chcete vidět, že se tým snaží, že maká, a že odvádí maximální práci. Když se něco nedaří, možná si trošku ulevíte, ale přesto víte, že hráči dělají, co mohou. Často fanoušci nadávají na rozhodčí, kteří utkání rozhodují. Napadlo vás ale někdy, že ani rozhodčí to nemají snadné?

skok rozhodčího


        Fyzická připravenost

V první řadě je potřeba si uvědomit, že na rozdíl od hráčů, jsou sudí na ledě po celou dobu zápasu. Za jeden takový zápas najezdí hlavní arbitr i jedenáct kilometrů. K tomu musí sledovat nejen puk, ale hru jako celek. Musí být velmi rychlý, aby byl všude včas a viděl všechno, co má. Musí reagovat na hru hráčů na ledě nejen ve smyslu toho, aby viděl, co potřebuje, ale také, aby se nepletl. Proto se každoročně jak profesionální rozhodčí, tak rozhodčí amatéři musí podrobit fyzickým testům.
hokejový rozhodčí


        Psychická odolnost

Těžko si někdo umí představit stát na ledě, kde celá hala skanduje peprné výrazy směrem k rozhodčímu. Asi těžko se někdo z takových fanoušků zamyslel nad tím, že rozhodčí na místě je proto, aby hře pomohl, aby rozhodl situace, které jsou sporné, a aby hru udržel fér. Často se na sudí nadává, sudí to musí nejen vydržet, ale nesmí ho to rozhodit a ovlivnit v dalším rozhodování. Stejně tak hráči se na ledě často zlobí na arbitry v tom smyslu, že se cítí poškozeni. Často jsou vulgární a napadají sudí nejen gesty, ale i verbálně. Takoví rozhodčí se s tím musí vždy správně vypořádat a ve správnou chvíli také učinit takovým výlevům hráčů za dost.


        Znalost pravidel

I když si každý druhý Čech myslí, že by mohl trénovat národní tým (to už je takový u nás národní sport), každý první si myslí, že pravidla ledního hokeje má v malíku a často odsuzuje rozhodčí za chybná rozhodnutí. Dost často však pravidla neznáme tak dobře, jak si myslíme, křivdíme rozhodčím a nadáváme. Jedno je jisté. Sudí musí znát pravidla perfektně, a to nejen ta základní, ale všechna. Musí vědět, jak v dané situaci zareagovat a musí to udělat hned. I v tomto případě musí arbitr pravidelně každoročně absolvovat seminář, na kterém podstupují testy ze znalosti pravidel.
boj hokejistů

Až se příště budete dívat na hokej, uvědomte si, že bez rozhodčích by to nešlo. Že to jsou profesionálové, kteří nejsou ovlivněni pohledem fanouška jednoho týmu, že rozhodují nestraně. Uvědomte si, že bez rozhodčích by hra nebyla, že by se absolutně zvrhla. A v neposlední řadě si uvědomte, že ROZHODČÍ JSOU TAKÉ JENOM LIDI a mají právo na občasná zaváhání!