Co musí mít horolezec

Horolezectví je sport, který určitě není určen pro každého. Rozhodně by se měli vyhýbat lidé, kteří trpí závratěmi. Pokud se někdo rozhodne pro tento zajímavý koníček a sport v jednom, bude muset počítat s počáteční investicí.
o   Určitě bude potřebovat speciální přilbu. Tato ochrana hlavy je naprosto nezbytná hlavně proti padajícím kamenům. Na našem trhu je velké množství druhů, které se od sebe odlišují konstrukcí a systémem tlumení nárazů. Je dobré zajít do specializovaného obchodu, kde máme jistotu, že nám personál odborně poradí. Přilba se cenově pohybuje od jednoho do deseti tisíc.
horolezectví grand canyon

o   Další věcí, kterou budete potřebovat, je horolezecké lano. Lana, která se vyznačují výbornou pružností, bývají vyrobena z polyamidu. Tento materiál dokáže tlumit i rázové síly, které vznikají při pádu horolezce. Lano musí mít dobrý oplet, aby se neprodřelo. Horolezecké lano pořídíte přibližně za dva až tři tisíce. Záleží samozřejmě na délce a kvalitě.
horolezci na skále
o   Jednou z věcí, bez které se neobejdete, je sedací úvazek. Skládá se z bederního pásu a dvou pásů nohavic. Toto zařízení slouží ke spojení lezce s lanem a karabinami. Pořídíte ho za přibližně patnáct let korun.
o   Karabiny jsou pevná kovová oka, která slouží jako spojovací část mezi lanem a skalní skobou. Horolezeckých karabin je také velké množství. Rozdělují se i podle toho, jestli jsou určené pro začátečníky nebo děti. Ty mají totiž bezpečnostní pojistku proti nechtěnému otevření. Jednu karabinu můžete sehnat od tří set do tisíce korun.
šplhající horolezec

o   Důležité jsou samozřejmě správné boty. Říká se jim „lezečky“ a jsou vyrobeny tak, aby neklouzaly a byly více přilnavé k noze. Bývají z velké části gumové, což zajistí lepší kontakt lezce se skálou. Ty pořídíte přibližně za patnáct let korun.
K této základní výbavě musíte ještě přidat několik drobností. Ale s tím vám určitě poradí nějaký zkušený kolega.