Kdo, jak a kde na nás útočníci útočí a jak se bránit?
– Většina útočníků se stále častěji přesouvají od počítačů k mobilním zařízením a využívají neznalosti nebo nepozornosti jejich uživatelů.
– Ze strany hackerů jde o logický krok, protože lidé stále více nahrazují pro práci v on-line prostředí počítače chytrými telefony či tablety, ale jejich antivirovou ochranu podceňují nebo žádnou nemají.
– Nejrizikovější skupinou jsou uživatelé pracující na zařízeních s operačním systémem Android.
– Útoky směřují na nejslabší článek systému, kterým jsou mobilní telefony.
– Stále platí, že nejčastěji útočníci útočí prostřednictvím e-mailů nebo zpráv, obsahujících infikované přílohy a předstírají sdělení bank.
– Nejčastějším typem útoku je vylákat údaje o platebních kartách a přístupu do banky, prostřednictvím falešných autorizačních SMS.
– Uživatelé mobilních telefonů dnes nepoužívají žádný bezpečnostní ani antivirový software. Mnozí nemají mobil zajištěn ani heslem nebo pinem. Neaktualizují operační systém, aplikace ani antiviry.
– Lidé nejsou dostatečně obezřetní při otevírání e-mailů nebo SMS, které se tváří, že přicházejí o banky klienta a přitom se může jednat o podvodné zprávy.
– Doporučuje se používat legální software, pravidelně aktualizovat internetový prohlížeč, čtečku dokumentů PDF a používat antivirové programy.
– V případě jakékoliv nejasnosti se obracet na specializované webové stránky banky.
– Většina útoků je dnes tak sofistikovaných, že klient je sám není schopen jednoduše odhalit. Proto by si klienti měli do svých mobilních telefonů, na kterých provozují internetové bankovnictví, nainstalovat a pravidelně používat a aktualizovat antivirové nástroje, které jsou navíc v základních verzích téměř vždy zdarma.
– Dalším doporučením je zabezpečit svůj telefon alespoň jednoduchým heslem nebo šifrovacím gestem či otiskem prstu.
Závěrem je potřeba dodat, že výše uvedené poznatky Vám sice zajistí větší bezpečnost, ale stále nejlepší ochranou je používat selský rozum a chovat se obezřetně.