Knihy, které byste měli číst

 Není nic příjemnějšího, než se uvelebit v sedačce s hrnkem horkého čaje a ponořit se do čtení příběhů.

Deník Telegraf sestavil svého času seznam stovky knih, které byste rozhodně měli v průběhu svého života přečíst.
Sto knih je příliš mnoho, ale rozhodně stojí za to seznámit se alespoň s TOP desítkou tohoto inspirujícího seznamu. Dost možná Vás to může motivovat a dáte během studených podzimních a zimních večerů prostor také klasice.
 

  1. MigglemarchGeorge Eliotová. Provinční městečko v polovině devatenáctého století rozhodně nežije poklidným životem, o čemž vypráví příběh dvou mileneckých párů.
  2. Bílá velryba – Herman Melville. Rybářský epos vypráví příběh kapitána z velrybářské lodi, který celý život pátrá po tajuplné bílé velrybě, která mu vždy úspěšně uniká.
  3. Anna Kareninová – Lev Nikolajevič Tolstoj. Psychologický román o tragédii ženy zmítané mezi dvěma muži. Láska k milenci Vronskému se jí nakonec stává osudnou.
  4. Portrét Dámy –Henry James.Vynikající dílo moderní klasiky podává příběh mladé charakterní ženy Isabel a jejího manžela prostředím zkaženého vypočítavce Gilberta Osmonda.
  5. Srdce Temnoty – Joseph Conrad. Námořník Marlow vypráví příběh o muži, který žil dlouhá léta mezi domorodci a dokázal si je podrobit. Příběh varuje před manipulací s lidmi.
  6. Hledání ztraceného času – Marcel Proust. Sedmidílný román podává obraz Francouzů z lepší společnosti na rozhraní devatenáctého a dvacátého století.
  7. Jana Eyrová – Charlotte Brönteová. Příběh mladé dívky (v dětství krutě zkoušeného sirotka), která navzdory všemu jde ctižádostivě za svým štěstím, sebeuplatněním i láskou.
  8. Hanebnost – John Maxwell Coetzee. Příběh stárnoucího rozvedeného profesora, který přistupuje k sexu jenom jako k tělesné potřebě. Nicméně nakonec zůstává všem pro smích a hledá útočiště na venkově.
  9. Paní Dalowayová –Virginie Wolfová. Jeden den v životě stárnoucí dámy ze středostavovské rodiny. Jediný den postačí k tomu, abychom odhalili její život i její nitro.
  10. Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha – Miguel de Cervantes. Příběh stárnoucího zemana, který se pomátl na rozumu ze čtení rytířských románů a rozhodl se stát rytířem.