Pomůže stát chudým dětem?

Dovedete si představit, že byste neměli pro svoje dítě na koupi nových botiček, na obědy ve školní jídelně a už vůbec ne na základní obživu? Pro naprostou většinu z nás je to neuvěřitelné, a přesto v naší republice je postiženo chudobou přes 216 tisíc dětí. To říká letošní studie „Rodiny s dětmi v Česku republice“. Marně se ptáme, proč naše republika tak málo podporuje rodiny s dětmi – především matky samoživitelky.
 
Jak se žije samotným matkám
Situace matek, které samy vychovávají svoje děti, není opravdu jednoduchá. Je jedno, z jakého důvodu se ocitly tyto děti v neúplné rodině – zda je otec opustil nebo se žena sama rozhodla, že bude žít bez partnera – každé z nich má právo prožít dětství bez starostí a se stejnými šancemi jako jejich bohatší vrstevníci.

To ale bohužel nemají a musí trpět nedostatkem, za který opravdu nemohou, zvláště když jejich mámy marně vymáhají od otce alimenty.
 
Dítě nebo potrat?
Co prožívá žena, která zjistí, že je těhotná a nemůže počítat s podporou partnera? Otěhotní například ve známosti se ženatým mužem, který jí o svém stavu neřekne a hned poté ji opustí. Nemůže očekávat žádné zabezpečení z jeho strany ani ze strany svých rodičů.

Nemůže opustit svoji práci, protože mateřská je příliš nízká, nestačí ani sociální dávky. Lze se potom divit, že se nastávající matka rozhodne pro potrat?
 
Můžou stačit sociální dávky?
Rozhodně nestačí a přesvědčuje se o tom denně několik tisíc rodin s jedním rodičem. Když zaplatí jídlo, nájem, služby, jízdné, oblečení a školní pomůcky, vše ostatní je pro ně nadstandard, protože potom jim téměř nic nezbyde.

Nejhůře jsou na tom rodiny, které jen velice těsně nesplňují podmínky pro pobírání sociálních dávek. A ještě hůře nemocná samoživitelka v invalidním důchodu, která potřebuje peníze na léky nebo lázeňskou léčbu a vzhledem ke své nemoci může přijmout práci jen na částečný úvazek.