Cvičení léčí tělo i ducha

Jste obézní nebo na hranici obezity? Žijete ve spěchu a stresu? Jste neustále unavení a nic nestíháte? Zde je jedna z rad: Cvičit, cvičit, cvičit…

Ze začátku, ať už se rozhodnete pro jakoukoliv tělesnou aktivitu, vás bude určitě všechno bolet, ale vydržte, po nějakém (ne příliš dlouhém) čase povolí ztuhlé klouby a svaly, organismus si na dávku zátěže zvykne a vám bude cvičení či sportování přinášet už jen dobrou náladu.
Pokud se rovnou nechcete věnovat sportu, bylo by tu pro vás aerobní cvičení s posilovacími a protahovacími cviky, anebo jóga. Cvičte pravidelně, několikrát denně třeba v desetiminutových sestavách a hlavně několikrát týdně. Uvědomte si, kde cvičíte nejraději – zda doma sami nebo v kolektivu, anebo v přírodě a podle toho si svoje tělesné aktivity uspořádejte.
protaženi zrzky
Aerobní cvičení
Aerobní cvičení je pohybová aktivita, při níž práce svalů i metabolické procesy v nich, probíhají za přítomnosti kyslíku. Tímto způsobem pohybu procvičujete všechny svalové skupiny. Zvyšuje se i tělesný metabolismus, tedy rychlost, jakou buňka spaluje energii, což znamená, že aerobním cvičením se můžete zbavit i přebytečného tuku. Jestliže má cvičení správnou intenzitu, zrychluje se tep a posiluje se tak celý oběhový systém.
K tomuto pohybu patří například


* plavání
* rychlá chůze
* veslování
* běh
* tenis
* jízda na kole


Aerobní pohyb zvyšuje v krvi hodnoty endorfinů, látek, které navozují poct tělesného i duševního blaha.
Pohyb, který zvýší vaši srdeční frekvenci na 50-75% vaší maximální tepové frekvence (220 mínus váš věk) je klasifikován jako středně intenzivní, a tohoto pohybu se prosím držte. Cvičení vysoké intenzity je především pro opravdové, trénované sportovce.

Posilovací cviky
Tento typ cvičení procvičuje a posiluje jednotlivé svaly i jejich celé skupiny. Zkuste menší činky nebo nějakou vhodnou náhradu za ně (třeba lahev s vodou) a podobně. Posilováním se dá předcházet bolestem v kříži, zmírnit bolesti při artrózách, dokonce zvyšovat hustotu kostní hmoty. No a také redukovat nadváhu.
ležící bruneta
Protahovací cviky
Tyto cviky – strečink – prodlužují svaly do jejich přirozené délky a podporují jejich pružnost.