Veganské a netestované produkty – kosmetika budoucnosti

Make-up je neodlučitelná součást lidské společnosti. Již Kleopatra ve starém Egyptě si uhlem kreslila oční linky a ženy ve starověkém Řecku si pomocí malin obarvovaly líčka, aby vypadaly zdravěji. Ale stejně jako společnost, tak se vyvíjí i líčení – stále více značek se schyluje k názoru, že testování na zvířatech je nehumánní a zbytečné, když existuje tolik alternativ, jak zjistit, že kosmetika je nezávadná a vhodná na kůži.
Jen k úvodu bych chtěl krátce vysvětlit, jak takové testování na zvířatech funguje. Společnosti, které vyrábějí kosmetiku, si ve svých laboratořích uchovávají zvířata (většinou králíky a jiné drobné hlodavce, ale občas i opice), na které nanášejí produkty a čekají, zda vyvolají u nich nějakou nežádoucí reakci.
králíci v kleci

Jak poznám netestovanou kosmetiku?

            Netestovaná kosmetika na sobě mívá logo „cruelty free“ společnosti (skákající králík v modrém kruhu) nebo „vegan society“ (bílé „V“ v zeleném kruhu). Ne každý výrobek ale na sobě má takovou značku, i když nebyl testován na zvířatech, ale většina „cruelty free“ značek píše na svých webových stránkách, že se nezapojují do testování.
            Chápu, že ze začátku to může být matoucí, a proto jsem pro Vás připravil seznam společností, které testují/netestují na zvířatech (seznam samozřejmě není kompletní, vybral jsem ty nejznámější značky, které jsou často dostupné v drogériích; kompletní seznam naleznete na internetu).

Značky, které testují na zvířatech:

·         AVON
·         Revlon
·         MAC
·         Maybeline
·         Make Up For Ever
·         L’Oréal
·         Chanel

Značky, které netestují na zvířatech:

·         NYX
·         Balea
·         Catrice
·         Essence
·         Urban Decay
·         OCC
·         E.L.F.
·         Anastasia
kosmetické štetce

Jak je to s mýdly a sprchovými gely?

            Skoro všechny sprchové gely, šampony a kondicionéry obsahují látku, která je živočišného původu, a proto bychom tyto produkty měli nakupovat ve specializovaných obchodech na veganskou kosmetiku či u značky Balea, která je pod společností DM a všechny její produkty jsou netestované a levné.