Špatně spíte? Hledejte viníka

Už mnoho měsíců trpíte špatným spánkem. Ráno se vám nechce vstávat a máte pocit, že jste stále unaveni. Trpíte bolestmi zad a stále protahujete krční páteř. Znovu si vyčítáte, že jste se dostali do ložnice až po půlnoci a že vám chybí několik hodin spánku. Nemusíte mít tak docela pravdu. Na kvalitu spánku má vliv celá řada věcí, nejen jeho délka.

moderní postel

Správná postel
Jako první je třeba vybrat vhodnou postel . Je třeba, aby byla dostatečně prostorná a stabilní. Postel nikdy nedávejte jednou stranou ke zdi, ale umístěte ji v pokoji tak, aby k ní byl přístup z obou stran. Pečlivě si vyberte rošt a matraci. Ti jsou hlavními viníky špatného spánku. Vaše záda potřebují během spánku oporu. Velkým problémem je především příliš tvrdá nebo naopak příliš měkká matrace. Věnujte delší čas výběru a jednotlivé tvrdosti matrace si nejprve vyzkoušejte.

Spánkový režim
Pro kvalitní spánek je důležité dodržovat pravidelný režim. I o víkendech se snažit chodit spát a vstávat ve stejnou hodinu. Rozhodně neusínejte tak, že máte zapnutou televizi nebo počítač. Místnost dobře vyvětrejte, a to i v zimním období. Alespoň dvě hodiny před spaním už nic nejezte, večeře by měla být lehce stravitelná. Problémem je i sportovní aktivita v pozdějších večerních hodinách. Určitě si do postele neberte s sebou domácího mazlíčka, vzájemně byste se budili.
dřevěná postel

Materiály mají význam
Jako první se pokuste v místnosti omezit počet elektrických spotřebičů. Místnost, kde spíte, se snažte co nejvíce vybavit přírodními materiály. Nejlepší službu v interiéru odvede dřevo. Přírodní materiály patří i na vaše lůžkoviny a na vaše pyžamo. Určitě se vám nebude spát dobře v materiálu, který nesaje pot. Stejně špatně se spí i bez pyžama. Jestli vám bývá v noci chladno a saháte po ponožkách, vyberte ty, které jsou volné a nebrání krevnímu oběhu.