Soustruh na dřevo – jak vybrat správně?

Ze široké nabídky si lze vybrat kvalitní soustruh na dřevo. Zároveň máte záruku, že investujete správně. Jak na bezpečné soustružení? Na co se zaměřit při výběru dřevoobráběcího stroje?
stroj na dřevo

Soustruh na dřevo se skládá z těla a unašeče. Ten bývá umístěn na motoru nebo je s motorem propojený přes řemenice. Tento druh obráběcího stroje má zpravidla tři či čtyři rychlosti otáčení. V tomto případě se větší otáčky volí na menší průměr obrobku a naopak.

Nepostradatelnou součástí je integrovaná opěrka. Zajistí bezpečnost při práci. Význačným prvkem je pevný či otočný koník. Jedná se o posuvné upínací zařízení. Pro bezpečné a pevné uchopení soustružnických dlát slouží dlouhá rukojeť.
výroba ze dřeva

Velikost obrobku

Jedná se o podstatný údaj při výběru stroje. Velikost uvádí, jak dlouhá je točná délka, tj. jak dlouhý obrobek lze zpracovat. S točnou délkou úzce souvisí maximální průměr obrobku. Levný soustruh na dřevo má malou točnou délku a je tak vhodný spíše pro modeláře. Soustruhy, které mají podstatný význam pro kutily a zejména pro profesionály, by měly mít točnou délku minimálně padesát centimetrů. Samozřejmostí je, že stroje s ještě větší točnou délkou jsou lepší a poskytnou vyšší komfort při práci.

Základní atributy

Kvalitní dřevoobráběcí stroj poznáte dle konstrukce, která je dostatečně tuhá, nepruží a nekroutí se. Podstatný význam má i hmotnost. Zde platí, že čím těžší a bytelnější je soustruh, tím méně při obrábění větších, těžkých či nepravidelných obrobků vibruje. Důležitá je již výše zmíněná opěrka, která by měla být vzhledem k otočné výšce dostatečně pevná a dlouhá. Ideální je variabilní regulace nastavení.
soustruh na dřevo

Bezpečnost při práci

Důležité je bezpečné upínání. Dále je zapotřebí eliminovat vlající části oděvu, dlouhé vlasy schovat pod ochrannou pokrývku či je sepnout. Neopomenout ochranu očí a pracovat s ochrannými brýlemi.