Rychlá doba – rychlý internet

Dávno již jsou pryč doby, kdy jste si mezi načtením jednotlivých webových stránek, za zvuku kvílejícího modemu, stihli uvařit kávu a mnohdy ji i vypít.

Rychlý internet je dnes požadavek naprosto zásadní. Pokud požadovaná webová stránka „nenaběhne“ okamžitě, pokud není streaming obrazu a zvuku plynulý nebo on-line videohra dokonce „zamrzá“, má poskytovatel internetového připojení opravdový problém – zákazníci mu budou ubývat a nezachrání ho ani nízká cena za službu. Datové toky stále bobtnají a lidé požadují mít možnost sledovat videa a načíst jakoukoliv webovou aplikaci v co nejkratším čase. Není čas čekat na načtení stránek nebo si odepřít sledování videa v tom nevyšším rozlišení, jaké jejich zařízení dokáže přehrát. Poskytovatelé internetového připojení proto nabízejí stále vyšší rychlosti, stabilnější připojení, rychlejší odezvu sítě, výkonnější wi-fi. I když se všechny tyto parametry každým rokem zlepšují, cena za připojení pro koncového zákazníka zůstává stejná nebo se dokonce snižuje. Technologie internetového připojení letí dopředu mílovými kroky a prozatím stíhá tempo a požadavky moderní doby, ve které je rychlost ten nejdůležitější faktor. Možná, až lidstvo zvolní v honbě za rychlostí, zjistíme, že máme naši planetu tak opředenou, zavinutou a pokrytou internetovým připojením, že mnoho dalších generací našich potomků ji bude moci využívat bez jakýchkoliv úprav a vylepšování.

Po stejné silnici s větším nákladem a rychleji

I tak by se dal opsat trend dnešních technologických vylepšení internetového připojení – po stejných kabelech a stejných vysílacích zařízeních dostat za jednotku času více dat díky efektivní kompresi, novým protokolům a inovacím v technických řešeních datového přenosu. Pro zákazníka je to jistě pozitivní směr, „za stejně peněz více muziky“.