Neztrácejte peníze na cestách

Rádi cestujete a pravidelně každý rok vyrážíte na dovolené do zahraničí. Všichni očekáváme, že tato zábava něco stojí. Čím jedeme dále, tím bude pravděpodobněji dražší. Ale proč utrácet více, než je nezbytně nutné.

Nebudeme teď řešit, jak si sehnat levnější ubytování, kde se dají obstarat levné letenky. Existuje celá řada webových portálů, knih a online kurzů, které vedou zkušení cestovatelé a mají tak pro vás rady a tipy přímo ze života – z jejich cest.

V článku se zaměříme, jak ušetřit na výběrech z bankomatu, jak řešit problém s konverzí měn. A nemusíte přitom mít veškerou hotovost vybranou dopředu, jak se cestovalo dříve. Pojďme se na některé rady podívat blíže.

Jak vyzrát na výběry z bankomatů

Dnes už se do ciziny se stohem bankovek nejezdí. Snahou je platit co nejvíce pomocí karet, ale někdy to prostě nevyjde a budete si muset vybrat z bankomatu i v zahraničí. Proč ale zbytečně platit za výběry, když i české banky nabízejí poměrně levné tarify, ve kterých máte nejen neomezený počet výběrů v cizině zdarma. A to nemluvíme o tom, že zdarma výběry v republice jsou samozřejmostí.

Zkuste například velký tarif za 100 Kč měsíčně u AirBank. Nabízí další účty v cizí měně (eurový, dolarový) zdarma a výběry po celé Evropě neomezeně. Dokonce i příchozí a odchozí SEPO platby vás nebudou stát ani korunu. Lze tedy s výhodou využívat, plánujete-li nějakou dobu pracovat v jiném státě Evropské unie. Ušetříte si tak problémy při zakládání místních bankovních účtů.

Jak vyřešit problém konverze měn

Česká republika je sice členem Evropské unie, ale měna euro u nás ještě přijata nebyla. Proto v každé cizině budete řešit otázku, co s konverzí mezi měnami, když váš bankovní účet je v českých korunách. Běžné banky a směnárny mají často přirážku až 5 % z převáděné částky.

My vám ale doporučujeme využít služby transferWise, která nabízí převod měn až 8x levněji než běžné instituce v bankovní sféře. Jedná se o takovou online peněženku, kde můžete převádět měny a oni vám budou hledat sami nejvýhodnější kurzy.