Dublin


První zmínky o místě, kde leží dnešní Dublin pocházejí již z let před naším letopočtem, ale k trvalému osídlení došlo až v roce 841, kdy se v této východní části ostrova usadili vikingští nájezdníci a vytvořili tak obchodní přístav. Tak tomu bylo až do 12. století, kdy si rozhodující vliv v Irsku vytvořili Normané. V 16. století se ostrov dostal do sféry vlivu Anglie a definitivně se Irsko osamostatnilo až ve 20. století.
dublin temple bar


Památky


Dublin je turisty vyhledávané město, a to hlavně pro svoji nádhernou gregoriánskou architekturu a skvělá muzea. Při návštěvě Dublinu nesmíte minout protestantskou katedrálu Christchurch, která byla postavena ve 12. století a nahradila tehdejší vikingský kostel. Uvnitř katedrály je expozice zaměřená na středověký Dublin. Famózní je také katedrála sv. Patrika, která je zasvěcena patronovi Irska. Další úchvatnou pamětihodností je Dublin Castle, hrad který symbolizoval anglickou nadvládu nad celým ostrovem.


Noční život


Nelze opomenout ani typicky rušný noční život. Město je plné barů, hospůdek a diskoték. Vyhlášeným místem pro noční radovánky je stará čtvrť Temple Bar, kde Guinness, tradiční irské pivo, teče proudem a whisky je cítit na každém rohu. Zajímavé je, že ještě před několika lety bylo místo Temple Bar zapadlou zapáchající čtvrtí a i samotní Irové se jí vyhýbali. Její znovuzrození by se dalo přirovnat k osudu Stodolní ulice v Ostravě.


Parky


Dublin, stejně jako celé Irsko, je město plné zeleně. Parků je v Dublinu nespočet a město je na ně hrdé. Největším parkem je Phoenix Park. Nachází se hned vedle dublinské zoo a jeho rozloha je úctyhodných 7 km2.  Dalším velkým parkem je nádherně upravený Saint Annes Park, který ocení milovníci okrasných zahrad.
univerzita trinity college


Osobnosti


Z Dublinu pochází řada literárních géniů. James Joyce, Jonathan Swift, Oscar Wilde nebo G.B. Shaw jsou asi nejslavnější autoři, kteří se v Dublinu narodili a kromě Swifta zde i psali. Dublin se těmito rodáky pyšní a na mnoho místech narazíte na jejich památníky.

Dublin je rozmanité město mnoha tváří. Hledáte-li zábavu, kulturní vyžití nebo relaxaci, to vše Vám věčně zelený Dublin nabízí.