Chcete ještě vymalovat?

Pokud jste se letos rozhodli, že si vymalujete byt nebo dům, ale nestihli jste to, máte posledních pár teplých dní k tomu, abyste to napravili. Malovat sice můžete i v chladnějším počasí, ale v zimě zdi hůře schnou, a pokud nevyschnou dostatečně, koledujete si o problém v podobě plísní, kterých se budete zbavovat opravdu špatně.

Nevíte, jaké barvy?

Pokud jste fanoušek barev, a dáváte přednost výrazným odstínům, můžete si vybírat z mnoha odstínů. Nejlepší je vybírat přímo v obchodě, kde najdete i vzorníky. Stále váháte, kam vybrat jakou barvu? Obecně se můžete řídit těmito pravidly:
 
·         Kuchyně– do kuchyně byste měli vybrat něco z teplých barev, jako je červená, žlutá, oranžová, a jejich syté odstíny.
·         Ložnice– do vaší ložnice by měly patřit barvy chladné, kam patří modrá, zelená, šedá, fialová.
·         Dětský pokoj– do dětského pokoje byste měli volit barvy pastelové, teplé, a výrazné. Děti mají rády výrazné barvy, a proto by se měly objevit i v jejich pokojích.
·         Koupelna– zde by měla být chladná barva, protože podporuje relaxaci. Vybírejte opět ze zelené, fialové nebo třeba modré.
·         Obývací pokoj– jde o společný prostor, kde by se měli všichni cítit uvolněně. Hledejte v teplých barvách.
 
Samozřejmě, že si musíte vybrat barvu, která se vám líbí, a ve které se budete cítit příjemně. Můžete se cítit dobře v ložnici vymalované červenou barvou, záleží jen na vašem vkusu. Tato obecná pravidla na výběr barev byste měli chápat jako vodítko, které vás může odkázat správným směrem. Můžete kromě barev použít i tapety, které se skvěle hodí jako náhražka klasické výmalby. Jaké máme typy tapet?
 
Papírové– jde o nejznámější a nejrozšířenější druh tapet, které jsou oblíbené hlavně díky cenové dostupnosti. Najdete je v hobby marketech i v papírnictvích. Lepí se lepidlem a na výběr máte z nepřeberného množství druhů.

Vliesové– jde o tapetu vyrobenou z umělých vláken, která se nanáší obdobně jako papírová, ale na rozdíl od ní je odolnější vůči poškození.
Skleněné– jde o nejnovější typ tapet, a jsou také nejdražší. Na jejich aplikaci byste si měli zavolat odborníka. Jsou velmi odolné vůči poškození, a dá se na ně nanést barva. Jsou oblíbené hlavně místo obkladů u kuchyňské linky.