Uložte zahradu ke spánku

Máte to štěstí, a u domu máte zahradu? Pak si určitě užíváte vše, co k práci na zahradě patří. Podzim je z hlediska zahradních prací nejdůležitější, protože ji musíme zazimovat. Máte zahradu určenou k pěstování plodin a květin, nebo jen okrasnou? Na tuto otázku si musíte položit odpověď ještě předtím, než začnete pracovat na zazimování.

Okrasné zahrady
Co se týče okrasných zahrad, u těch většinou nemusíte pracovat tak často, jako na těch, kde se pěstují plodiny. Moderní zahrady, které bývají u novostaveb, se zpravidla skládají pouze z okrasných dřevin a květin.

Co pro ně musíme udělat na podzim?

– pokud máte v plánu zasázet cibulky (např. tulipány nebo narcisy), je teď vhodná doba
– je třeba zastřihnout a zahrnout růže
– pravidelně hrabejte listí
– zalévejte květiny do prvních mrazíků
– až udeří první mrazy, zakryjte rostliny netkanou textilií, zahrnout je můžete i mulčovací kůrou, což ocení zejména růže
 
Zahrady k pěstování
 
Tento druh zahrad je na údržbu složitější, protože i na těchto zahradách najdete květiny pro potěchu oka. Na květiny aplikujte kroky zmíněné výše, a co se týče ostatních věcí, je třeba udělat tyto práce:
 
– zbavit zahradu mrtvých rostlin – vykopejte je ze země, a místa zahrňte čerstvou hlínou
– až sklidíte poslední úrodu ovoce, je třeba posbírat shnilé plody a zlikvidovat je podle místní vyhlášky
– záhony, kde pěstujete zeleninu, zryjte, a totéž udělejte i se záhony, kde míváte vysazené například jiřiny
 
Věnujte potřebný čas k přípravě zahrady na odpočinek, a nevynechejte nic, co je třeba udělat. Tyto podzimní práce usnadní každému zahradníkovi start do nové sezóny. Nepodceňte zazimování zahrad, a na jaře budete mít půl práce spojené se začátkem zahradnické sezóny hotové. Pokud si nevíte rady, zeptejte se zahradníka, u kterého si kupujete rostliny i pomůcky pro zahradu.