Proč jíst pekanové oříšky?

Na světě se nachází nepřeberné množství druhů oříšků. Proč bychom tedy měli šahat zrovna po oříšcích pekanových, které jsou až nápadně podobné oříškům, jímž se hojně daří i v našich krajinách, tedy lidově řečeno „vlašákům”? Čím jsou tyto tmavě hnědě zbarvené plody ořechovce pekanového tak jedinečné a nepostradatelné?Pekany ve skořápce.jpg
Než podíváme na odpovědi na tyto otázky, objasněme si nejdříve, kde se vlastně berou. Největší výskyt, již zmíněného ořechovce pekanového, je v Severní Americe, konkrétně v Mexiku okolo toku řeky Mississippi. Jedná se o opravdu dominantní strom, jež se rozhodně může chlubit svou výškou, jež dosahuje klidně i padesáti metrů, a mohutným kmenem. Využíván není jen pro své plody, jež se nachází v opravdu pevných skořápkách, což koneckonců vyjadřuje i jejich název, který Indiáni zvolili a v překladu označuje ořech, k jehož otevření je nutný kámen, ale také pro tvrdé a kvalitní dřevo, z něhož se nejčastěji vyrábí rukojeti, ale klidně i nábytek.
Věděli jste, že právě pekany obsahují nejvyšší podíl tuku ze všech ořechů, což konkrétně činí okolo 70 %? Zapřisáhlé dietářky se jich ale obávat nemusí, protože se jedná o tuky zdravé, které ve finále hubnutí https://fm.denik.cz/zpravy_region/obchvat-cekaji-po-otevreni-dopravni-omezeni-20171005.html podporují, jelikož mají pozitivní vliv na náš metabolismus a pyšní se i detoxikačními účinky. Toto je ale jen nepatrný zlomek z celkových benefitů. Významný je také obsah omega 3 a 6 mastných kyselin, vitamínů a minerálů, za které lze zmínit například hořčík, vápník, draslík, železo, zinek anebo fosfor. Díky přítomnosti kyseliny olejové, snižují pravděpodobnost vzniku mrtvičky a chorob srdečních. Stejně tak dobře se uplatňují u rakovin, především tedy u rakoviny prsu. Bát se také nebudete muset různých virových onemocnění, protože se zvýší vaše obranyschopnost.Pekanové oříšky natural.jpg Stěžovat si rozhodně nebudou ani vaše zuby, kosti, nehty a vlasy. Ke kráse se přidá i bystrý úsudek a lepší paměť, takže pokud jste do této chvíle po těchto oříšcích v obchodech nesahali, je načase tento zvyk změnit. Pekanové ořechy od Naklíčeno vám dokonce přijdou až domů.